3/10/2022

Ko Tu vari darīt, lai samazinātu pārtikas izniekošanu?

Tallinas SEI un Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes kopīgi veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka Igaunijas mājsaimniecībās ik gadu rodas teju 61 kg pārtikas atkritumu uz vienu cilvēku. Tas norāda ne tikai uz pārtikas izniekošanu, bet arī uz atkritumu plūdiem un nepārdomātiem izdevumiem pārtikas iegādei. Ko darīt, lai tiktu izniekots mazāk?

Aptuveni 42% no pārtikas atkritumiem ir pārtikas zudumi, kas tiek izniekoti un nonāk atkritumos. Pētījumā norādīts, ka galvenais pārtikas zuduma cēlonis bijis pārtikas sabojāšanās, kāpēc pārtika tika izmesta teju pusē (49%) gadījumu.

Tādējādi var apgalvot, ka nepareiza maltīšu plānošana un laika trūkums ir visizplatītākie pārtikas izniekošanas cēloņi. Vienlaikus pētnieki novēroja, ka vairāk pārtikas izmet ģimenes ar zemākiem ienākumiem, un to var izskaidrot tā, ka šīs ģimenes iepērk vairumā lētākus produktus vai produktus ar atlaidēm, bet nespēj tos laikus patērēt, tādējādi šie produkti nonāk atkritumos.

Ko Tu vari darīt, lai Tevis iegādātās pārtikas preces nenonāktu atkritumos?

1. Plāno maltītes un dodies iepirkties ar sarakstu.

Plānošana ir pirmais solis cīņā pret izniekošanu! Pārdomāti saplānota nedēļas ēdienkarte un ēdienu saraksts nozīmē, ka ejot uz veikalu, Tu jau zini nepieciešamo produktu apjomu un, kad to plāno patērēt. Tas palīdzēs izdarīt labākas izvēles veikalā. Piemēram, pārdomāti iegādājies pienu vai kefīru un, ja iespējams, izvēlies produktu ar īsāku derīguma termiņu. Tāpat vērts izvairīties no došanās uz veikalu “tukšā dūšā” - tā var spontāni iegādāties pārāk daudz pārtikas produktu, ko vēlāk nevarēsi laikus apēst. Pērkot produktus vairumā, rūpīgi jāapsver, vai tos paspēsi patērēt pirms sabojāšanās un uzglabāt tā, lai tie būtu lietojami pietiekami ilgi.

2. Gandrīz jebko var sasaldēt.

Arī pārtikas saldēšana palīdz samazināt produktu izniekošanu. Ieteicams sasaldēt pārtikas pārpalikumus, kas ātri bojājas, piemēram, augļus un dārzeņus. Var saldēt arī konservu pārpalikumus (piemēram, kukurūzu, pupiņas un auna zirņus) vai maizi, kam tuvojas termiņa beigas. Arī gatavu ēdienu var veiksmīgi sasaldēt - tā būsi pārliecināts, ka liekās porcijas nenonāks atkritumos un nākamreiz mājās būs gards “gatavais ēdiens”! Ātrāk, nekā pasūtot internetā!

3. Tavs deguns un acis spēj precīzāk noteikt produkta derīguma termiņu, nekā datums uz iepakojuma.

Aptaujā tika noskaidrots, ka ievērojamu daudzumu izmestās pārtikas veido piena produkti - pērn to īpatsvars bija 13%. Piena produkti galvenokārt tika izmesti, jo tiem bija īss derīguma termiņš.

Patiesībā lielākā daļa piena produktu ir droši ēšanai arī pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma. Tāpēc pirms izmešanas, jogurtu ir vērts novērtēt pēc šiem trim rādītājiem: smaržas, garšas un konsistences. Ja produktam nav neparastas smaržas vai garšas, un tā konsistence nav mainījusies, to joprojām var droši ēst un izmantot ēdiena gatavošanai arī pēc derīguma termiņa beigām, kas norādīts uz iepakojuma. Lielisks veids, kā pārliecināties, vai piens ir joprojām ir labs, to pievienot karstam ūdenim vai kafijai - ja piens nesadalās, tas joprojām ir svaigs.

Lai sekmētu izmestās pārtikas daudzuma mazināšanu, mēs pakāpeniski pārejam uz jaunu derīguma termiņa marķējumu. Vairāk lasi šeit.

4. Katram produktam ir sava vieta ledusskapī.

Vai zināji, ka temperatūra ledusskapjos ir sadalīta visai nevienmērīgi? Favorīts piena glabāšanai - ledusskapja durvju plaukts - patiesībā ir viena no siltākajām vietām visā ledusskapī, tāpēc piens tur ātrāk sabojājas.

Piena produktus labāk uzglabāt ledusskapja vidusdaļā un izvairīties no to uzglabāšanas durvīs. Piena produktus nevajadzētu atstāt siltā telpā uz ilgu laiku. Jo zemāka uzglabāšanas temperatūra, jo lielāka iespēja, ka piena produkts arī pēc tā derīguma termiņa beigām saglabās attiecīgu kvalitāti. Ja produkts ir jau atvērts, jāraugās, lai, liekot to atpakaļ ledusskapī, iepakojums būtu pēc iespējas ciešāk noslēgts. Labs risinājums ir vairākkārt lietojamie silikona vāciņi, kas palīdz palēnināt bojāšanos un mazina piesārņošanas risku.

5. Sakārto produktus ledusskapī atbilstoši to uzglabāšanas laikam.

Vēl viens labs triks ir ledusskapja iekārtošana tā, lai neviens produkts neatrastos citam priekšā. Tā ir labāk redzams, kuri pārtikas produkti ir jāizlieto pirmie un kuriem jāatjauno krājumi. Turklāt produktus ar īsāku derīguma termiņu labāk likt priekšplānā, lai tos ātrāk izlietotu un mazinātu sabojāšanās risku.

6. Dalies ar pārtiku!

Ja ledusskapī ir pārāk daudz pārtikas, ko nevari patērēt, Tev vajadzētu apsvērt iespēju to ziedot tiem, kam tā ir nepieciešama. Pastāv dažādas kopienas un pārtikas sadales skapji, kas palīdz palielināt ietaupītās pārtikas daudzumu. Un noteikti nav kauns izmantot šādus pārtikas skapjus - tas nebūt nenozīmē, ka esi trūcīgs, Tu patiesībā palīdzi glābt pārtiku un tādējādi arī planētu.