8 veselīgi pārtikas produkti rafinētā cukura aizvietošanai

04.12.2016

Cukura mazināšana uzturā ir kā neizbēgama lieta tiem, kas cīnās ar dažādām veselības problēmām, piemēram, diabētu un lieko svaru, tomēr arvien vairāk cilvēku ir sākuši samazināt baltā cukura daudzumu savā ēdienkartē arī profilakses dēļ. Kā pagatavot gardus iemīļotos saldēdienus tā, lai saglabātos tiem raksturīgā garša, tomēr samazinātos kaloriju daudzums?

Uzņēmuma „SIA Valio International” pārdošanas vadītājs Rolands Maziņš stāsta, ka „Valio” uzsācis cukura samazināšanas programmu ar mērķi reducēt cukura daudzumu jogurtos, biezpiena produktos un kefīra dzērienos ar piedevām, lai līdz 2020. gadam tajos iekļautā baltā cukura daudzums būtu par 30% mazāks, nekā šodien.

„Lai pārtikas ražotāju pūles nestu augļus, cukura patērēšanu vajadzētu ierobežot arī mājās gatavotajos ēdienos. Par laimi, daba no sava bagātīgā piedāvājuma sniedz mums pietiekami daudz saldu produktu, kas palīdz rafinētā cukura īpatsvaru ēdienkartē mazināt,“ piebilda Maziņš.

Rolands Maziņš min astoņus veidus, kā samazināt cukura patērēšanu tā, lai kūka nekļūtu nebaudāma, šokolādes cepumi garšotu tikpat labi kā iepriekš un brokastu muslis neliktos bezgaršīgs.

Banāns

Pirms nākamās kūkas cepšanas „Valio” pārstāvis cukura vietā iesaka izmantot apceptus banānus. Tie gatavojoties kļūst arvien saldāki, piedāvājot veselīgu alternatīvu gan svētdienas pankūkās, gan jogurtos bez piedevām, gan arī ierastās kūkas mīklā.

Dateles

Brauniju un musli batoniņu cienītājiem uztura speciālisti cukuru iesaka aizvietot ar datelēm, kurām ir zems glikēmiskais indekss. Tās ir minerālvielām pārpilnas un uzlabo vielmaiņu. „Lai panāktu ideālas garšas rezultātu, receptēs norādīto 200g cukura daudzumu aizvietot ar 150g dateļu biezeņa,“ piemetināja Maziņš.

Aprikožu vai ābolu biezenis

Aprikožu biezenis apgādā organismu ar šķiedrvielām, C vitamīnu un dzelzi, un to var ļoti vienkārši mājās pagatavot. „Pievienojiet biezeni jogurtam bez piedevām vai salda ievārījuma vietā uzsmērējiet uz pilngraudu baltmaizes.

Lai pagatavotu iemīļotos cepumus, 0,5dl baltā cukura vietā izmantojiet 0,5-1dl ābolu biezeņa. Šādu veselīgu cepumu varat likt mutē bez jebkādas vainas apziņas arī vakarā, sēžot pie televizora,“ apliecināja Maziņš.

Medus

Medus ir pats populārākais naturālais cukura aizvietotājs, tomēr bieži vien šis saldais kārums nenonāk tālāk par tējas tasi. Tīram ziedu medum ir zems glikēmiskais indekss, tas ir veselīgu antioksidantu pārbagāts un nav smags nedz sirdij, nedz arī gurniem. Medus ir veselīgs cukura aizvietotājs ne vien tējā un kafijā, bet arī brokastu smūtijos, kūkās, salātu mērcēs un naturālajos jogurtos.

Garšaugi

Pēc „Valio” pārdošanas vadītāja vārdiem, ēdienu un dzērienu saldināšana ar garšaugiem varētu likties kā augstāko uztura speciālistu valstība, bet patiesībā, piemēram, pievienots naža gals kanēļa rīta kafijai piešķirs pavisam maigu saldumu un palielinās imunitāti bez lieku kaloriju uzņemšanas.

Agaves nektārs

Acteki agaves nektāru izmantoja jau pirms tūkstošiem gadu un no auga iegūto sīrupu dēvēja par Dieva dāvanu. Pateicoties augstajam fruktozes saturam, agaves nektāram  ir zems glikēmiskais indekss, līdz ar to, tas ir par 25% saldāks, nekā baltais cukurs un ļauj iemīļoto saldēdienu pagatavot ar mazāku kaloriju daudzumu. Agaves zelta sīrups pēc garšas atgādina medu un ir lielisks cukura aizvietotājs dažādos dzērienos un mīklas izstrādājumos.

Kļavu sīrups

Kļavu sīrups Kanādas indiāņiem salduma avots bijis jau cauri gadsimtiem. Tīrais kļavu sīrups tiek iegūts no kļavu sulas un tā sastāvā ir vairāk nekā 50 dažādu antioksidantu, daudz dabīgo hormonu, minerālvielu un vitamīnu. „Kļavu sīrups ir klasiska piedeva pankūkām un vafelēm, turklāt tas piešķir patīkamu garšu mājās gatavotam grauzdētam muslim, jogurtam bez piedevām, kā arī lieliski piestāv arī dabīgajam kakao vai kafijai. Ja brokastu biezputra kļuvusi apnicīga, to var atsvaidzināt ar pārkaisītu kanēli, rozīnēm vai datelēm un pašā beigās smalki izdekorēt ar kļavu sīrupu,“ padomu sniedz Maziņš.

Palmu cukurs

Cukurs, ko iegūst no palmu ziedu pārkristalizējošās nektāra, ietver cinku, dzelzi, kāliju un dažādus B grupas vitamīnus. Šai saldajai, nerafinētai organiskajai vielai, kas atgādina karameļu garšu, ir uz pusi mazāks glikēmiskais indekss (GI35), nekā baltajam cukuram, un tas aizkavē strauju cukura līmeņa kāpumu asinīs. Pēc „Valio” pārstāvja vārdiem, palmu cukurs kā baltā cukura aizstājējs piemērots visos mīklas izstrādājumos, pastas mērcēs un brokastu smūtijos.