Svaigpiens un lauku piens - kāda ir atšķirība?

Skaidro Alma piena eksperte Elle Musta.

Piena garšas īpašības veido gan tā tauku procents, gan ražošanas process, kas katram produktam un ražotājam ir mazliet atšķirīgs, norāda Elle Musta, Valio piena eksperte jau vairāk kā 20 gadus.

“Piens ar tauku saturu, kas augstāks par vidējo, tas ir 3,5%, patērētājus iepriecina jau ilgus gadus. Saskaņā ar standartiem, šis piens tiek saukts par pilnpienu. Tomēr pilnpienu, kā tauku saturs pēc slaukšanas nav mainīts, sirsnīgi dēvē arī par lauku pienu, un tieši tādēļ mūsu pilnpiens ar svārstīgo trauku procentu tiek saukts par Alma lauku pienu,” skaidro piena eksperte Elle Musta.

Ja papildus tauku procentam, patērētājam ir svarīgi, lai piens būtu pēc iespējas mazāk pārstrādāts, jāizvēlas svaigpiens vai lauku piens - katram no tiem ir savas priekšrocības.

Mikroorganismi

Par svaigpienu tiek dēvēts termiski neapstrādāts piens. Tas nozīmē, ka piena bioķīmiskais sastāvs ir saglabājies nemainīgs. “Piena patērētājam jāņem vērā arī svaigpienā esošās baktērijas un mikroorganismi, kas var būt iemesls dažādām slimībām. Tāpēc, piemēram, Igaunijas Dzīvības zinātņu Universitātes pētnieki svaigpienu pirms lietošanas iesaka nokarsēt, bet dažās valstīs nepasterizēta piena tirgošana nemaz nav atļauta,” piebilst eksperte.

Elle Musta, kas ikdienā rūpējas par govju labklājību, svaigpienu vērtē kā brīnišķīgu produktu, tomēr potenciālos riskus nevajadzētu novērtēt pārāk zemu.

“Pienā baktērijas var iekļūt slaukšanas ceļā no tesmeņa un pupu virsmas, kā arī no paša slaucēja. Baktērijas izplatās arī pa gaisu - tās mīt gan cauruļu sistēmā, gan slaukšanas un dzesēšanas iekārtās, gan arī slaukšanas inventārā,” skaidro Elle Musta.

Piena eksperte uzskata, ka patērētājs var uzticēties lauksaimniekam un par labvēlīgiem apstākļiem pārliecināties arī pats, tomēr arī tad viņš nevar būt 100% pārliecināts. “Pat vislabākajos apstākļos turēta dzīvnieka organismā var pastāvēt slimību izraisītāji, un tie var nokļūt arī pienā,” komentē Elle Musta.

Valio no saviem piegādātājiem sagaida augsto standartu ievērošanu, un arī pats uzņēmums liek uzsvaru uz to, lai piena kvalitāte būtu maksimāli augsta, dienā veicot vairāk nekā 400 analīzes. “Mēs patērētājiem vēlamies sniegt 100% garantiju, ka Alma lauku piens ir saglabājis visas labās svaigpiena īpašības, bet vienlaikus ir pilnīgi drošs veselībai,” uzsver piena eksperte.

Realizācijas laiks

Pat tad, ja slaukšanas gaitā rūpīgi tikušas ievērotas visas prasības, un piens sākotnēji nesatur mikrobus ievērojamā daudzumā, ir jāpatur prātā arī tas, ka uzturvielām bagātais piens ir ideāla vide mikrobu dzīvības norisēm.

“Lai nodrošinātu Alma lauku piena kvalitāti Laeva pienotavā, mēs veicam pasterizāciju, kā gaitā tiek inaktivēti enzīmi un baktērijas, tādējādi neļaujot tiem vairoties. Svaigpiens netiek pasterizēts, un tādēļ patērētājam jārēķinās ar īsāku realizācijas laiku, nekā parasti,” atzīmē Elle Musta.

Pasterizācija ir īslaicīga karsēšana augstā temperatūrā. “Lai gan daudziem patērētājiem ar vārdu “pasterizācija” saistās pagātnes atmiņās palikusī vārītā piena garša, tomēr saistībā ar Alma pienu, pateicoties modernajai apstrādes tehnikai, par to nav jāsatraucas,” noslēdzot piebilst Alma piena eksperte.